Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2017
greek english
Πρεσβεία της Ελλάδος στην Καμπέρρα

Διατελέσαντες Πρέσβεις

Προξενική και διπλωματική παρουσία της Ελλάδας στην Αυστραλία

Η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε αρχικά, τις τελευταίες δεκαετίες του 19ου αιώνα και τις πρώτες του 20ου αιώνα, στην Αυστραλία μέσω ενός δικτύου Επιτίμων Προξενείων στις κυριότερες πόλεις της χώρας, όπως η Μελβούρνη, το Σύδνεϋ, η Βρισβάνη, η Πέρθη, η Αδελαϊδα και το Ντάργουϊν. Ο πρώτος Πρόξενος καριέρας στο Σύδνεϋ υπήρξε ο κος Λεωνίδας Χρυσανθόπουλος που αφίχθη στην Αυστραλία το Μάϊο του 1926 και παρέμεινε μέχρι το Μάϊο του 1935. Τον διαδέχθηκαν οι διπλωμάτες Ιωάννης Κοκοτάκης (Μάϊος 1935-Νοέμβριος 1938) και Αιμίλιος Βρυσάκης (Μάϊος 1939-Μάρτιος 1952). Την ίδια περίοδο, στις υπόλοιπες προαναφερόμενες πόλεις της Αυστραλίας εξακολουθούσαν να λειτουργούν Επίτιμα Προξενεία.

Στις 30 Μαρτίου του 1953 αφικνείται στην Καμπέρρα ο πρώτος Έλληνας Πρέσβυς κος Δημήτριος Λάμπρου. Ταυτόχρονα, εγκαθίσταται στη Μελβούρνη ο πρώτος Πρόξενος καριέρας, διπλωμάτης κος Νικόλαος Κούμπος. Θα ακολουθήσει, τη δεκαετία του εβδομήντα, η μετατροπή των Επίτιμων Προξενείων Αδελαϊδας και Πέρθης σε Προξενεία καριέρας με πρώτους Πρόξενους τους κ.κ. Α. Καμήλο και Ε. Δούκα αντιστοίχως.

Τα Επίτιμα Προξενεία Βρισβάνης (Κουϊνσλάνδη) και Ντάργουϊν (Βόρεια Περιφέρεια) συνέχισαν κανονικά τη λειτουργία τους ενώ από το 1951 λειτουργεί και Επίτιμο Προξενείο στο Χόμπαρτ (Τασμανία).

Οι Πρέσβεις της Ελλάδος στην Αυστραλία κατά χρονολογική σειρά ήσαν:

Α.Ε. κ. Δημήτριος Λάμπρος
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
30.3.1953 – 8.9.1956

Α.Ε. κ. Γεώργιος Χριστοδούλου
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
19.12.1956 – 25.8.1961

Α.Ε. κ. Άννινος Καβαλιεράτος
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
23.11.1961 – 11.7.1963

Α.Ε. κ. Βασίλειος Τσαμίσης
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
17.8.1965 – 5.7.1971

Α.Ε. κ. Αλέξης Στεφάνου
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
8.9.1971 – 16.3.1974

Α.Ε. κ. Νικόλαος Διαμαντόπουλος
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
23.1.1975 – 28.8.1980

Α.Ε. κ. Αλέξανδρος Βαγενάς
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
21.10.1980 – 30.3.1985

Α.Ε. κ. Ευθύμιος Τζαφέρης
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
19.4.1985 – 22.12.1990

Α.Ε. κ. Βασίλειος Ζαφειρόπουλος
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
7.5.1991 – 24.11.1993

Α.Ε. κ. Γεώργιος Κωνσταντής
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
29.12.1993  – 9.6.1997

Α.Ε. κ. Ιωάννης Μπεβεράτος
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
7.7.1997  – 19.12.2001

Α.Ε. κ. Φώτιος Ξύδας
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
7.3.2002 – 15.12.2005

Α.Ε. κ. Γεώργιος Ζώης
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
28.8.2006 – 5.9.2009

Α.Ε. κ. Αλέξιος Γ. Χριστόπουλος
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
17.9.2009 – 9.8.2012

Α.Ε. κ. Χαράλαμπος Δαφαράνος
Πρέσβυς της Ελλάδος στην Αυστραλία
1.11.2012 – 9.1.2016

Join us on Facebook See our photos on Flickr
Greece all time classic
Visit Greece | The Official website of the Greek Tourism Organisation

Golden Visa Programme

Σπουδές στην Ελλάδα - Study in Greece

Educational and Cultural Tourism-Routes in Greece

Πρακτική Άσκηση

Ελληνική Κυβέρνηση

RSS 2.0