Παρασκευή, 22 Μαΐου 2015
greek english french
Αρχική arrow Επικοινωνία arrow Επικοινωνία στο Υπουργείο

Επικοινωνία στο Υπουργείο

Υπουργείο Εξωτερικών

Διεύθυνση: Βασ. Σοφίας 1
106 71, Αθήνα

Τηλ. Κέντρο: 210 368 1000

Fax: 210 368 1717

E-mail

Α| Β| Γ| Δ| Ε| Ζ| Η| Θ| Ι| Κ| Λ| Μ| Ν| Ξ| Ο| Π| Ρ| Σ| Τ| Υ| Φ| Χ| Ψ| Ω

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Β ΄ 7 ΚΑΙ ΣΤΗΣΙΧΟΡΟΥ 17

210-7283111 τηλ. κέντρο



ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΟΪΚΑ, ΠΥΒ΄

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ

Βασιλίσσης Σοφίας 5, Ισόγειο

210 3681505, 210 3681791, 210 3685974



ΚΑΛΠΑΔΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, ΓΠΑ΄

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΒΟΥΛΗΣ

Μέγαρο Βουλής, 1ος όροφος

210 3708061 - 63

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ κ. ΝΙΚΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ

ΒΑΣ.ΣΟΦΙΑΣ 5, 1ος ΟΡΟΦΟΣ

210 3681800

ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΥΠΟΥΡΓΟΥ

Βασ. Σοφίας 5, 1ος όροφος - 106 71 Αθήνα

210 368.1810, 210-368.1820, 210-368.1800



ΒΑΓΕΝΑ Χριστίνα

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΥΠΟΥΡΓΟΥ

Ζαλοκώστα 2, 1ος όροφος

2103681821, 2103681920, 2103681300



ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΤΑΣΙΑ, ΠΥΑ'

ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ κ. ΝΙΚΟΣ ΧΟΥΝΤΗΣ

Βασ. Σοφίας 1, 9ος Όροφος

210 368 4527, 210 368 4502

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ κ. ΧΟΥΝΤΗ

Βασιλίσσης Σοφίας 1, Τ.Κ. 10671, 9ος όροφος

210 3684247



ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΩΤΗΡΙΟΣ, ΠΥΒ'

ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ κ. ΤΣΑΚΑΛΩΤΟΣ

Βασιλίσσης Σοφίας 1, 8ος όροφος

2103684022

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ κ. ΤΣΑΚΑΛΩΤΟΥ

Βασιλίσσης Σοφίας 1 - 8ος όροφος

00302103684022



ΤΖΟΒΑΣ ΜΟΥΡΟΥΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΣΠΑ΄

ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Ακαδημίας 1, 6ος Όροφος

210 368 1100, 210 368 1102



ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΡΕΣΒΥΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ

Ακαδημίας 1, 6ος όροφος

210 3681100, 210-3681102



ΜΑΡΙΑ ΚΟΡΑΝΤΗ, ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ Α'

ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Ακαδημίας 1, 6ος όροφος

210 368 1561, 210 368 1511



Μιχαήλ Σπινέλλης, Πρέσβυς

ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΓΕΝΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ

Ακαδημίας 1, 6ος όροφος

210 3681561, 210 3681511



Χριστίνα Καράγιωργα, Σύμβουλος Πρεσβείας Α΄

ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ

Βασ.Σοφίας 5, Ισόγειο

210 3681855, 2103681813

ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ

Βασ. Σοφίας 5, Ισόγειο

210 3681855, 210 3681849

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΙΚΟΝ. ΣΧΕΣΕΩΝ & ΑΝΑΠΤ. ΣΥΝΕΡΓ.

Βασιλίσσης Σοφίας 1 - 5ος όροφος

210-368 44 00

ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ Δ.Ο.Σ. ΚΑΙ Α.Σ.

Β. Σοφίας 1 ,ΤΚ 10672 - 5ος όροφος

210-368 4400 / 210-368 4401

ΕΥΣΧΕΠ - ΕΙΔ.ΥΠΗΡ. ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΙΚΩΝ & ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡ.

ΒΑΣ. ΣΟΦΙΑΣ 1, 1ος ΟΡΟΦΟΣ

0030-210-3684138



ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΙΡΟΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ

Ζαλοκώστα 2, ΤΚ.10671

210 3681639, 3681630

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΠΟΔΗΜΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

Ζαλοκώστα 10, ΤΚ 10671, 7ος όροφος

210 2597603



ΜΙΧΑΛΗΣ Ε. ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Α΄ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ

Aκαδημίας 1, 10671 Αθήνα, 6ος όροφος

+30 210 3681600, +30 210 3681382



ΠΕΤΡΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ, ΠΥΑ'

Α1 Δ/ΝΣΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ

Βασ. Σοφίας 1 (2ος όροφος)

210 368 4612



Αναστάσιος Πέτροβας ΠΥΑ΄

Α2 Δ/ΝΣΗ ΚΥΠΡΟΥ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 1, Τ.Κ. 106 71 5oς ΟΡΟΦΟΣ

++30-210-3681287, ++30-210-3681770



KATIA ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Α'

Α3 Δ/ΝΣΗ ΧΩΡΩΝ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

Ακαδημίας 1, 4ος όροφος

210-3681202



ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΟΡΝΟΒΑΣ ΠΥΒ΄

Α4 Δ/ΝΣΗ ΤΟΥΡΚΙΑΣ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 1, 5ος ΟΡΟΦΟΣ

210 3681200, 3681104



ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥ , ΠΥ Α΄

Α5 Δ/ΝΣΗ ΡΩΣΙΑΣ, ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑΣ, ΧΩΡΩΝ ΚΑΥΚΑΣΟΥ & ΕΥΞ.ΠΟΝΤΟΥ

Βασιλίσσης Σοφίας 1, 2ος όροφος

210 368 4191



Γεώργιος Πουκαμισάς, Πληρεξούσιος Υπουργός Α΄

Α6 Δ/ΝΣΗ ΑΡΑΒΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ & ΜΕΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Ακαδημίας 1, 10671, Αθήνα, 3ος όροφος

210-3681303



NΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΖΙΟΣ, ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Α΄

Α7 Δ/ΝΣΗ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

Ακαδημίας 1, 4ος Όροφος

210 3681301 210 3681304



Ιωάννης Ριζόπουλος ΠΥΑ΄

Α8 Δ/ΝΣΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ & ΚΑΡΑΙΒΙΚΗΣ

Βασιλίσσης Σοφίας 1, 1ος όροφος, ΑΘΗΝΑ, 10671

+30210 368-4555, 368-4311



ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΛΕΤΣΙΟΣ, ΠΥΑ΄

Α9 Δ/ΝΣΗ ΥΠΟΣΑΧΑΡΙΚΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ

Ζαλοκώστα 10 , 4ος όροφος

210 368 2926 , 210 368 2806



ΚΟΥΝΤΟΥΡΕΑΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ , ΠΥΑ'

Α10 Δ/ΝΣΗ ΑΣΙΑΣ, ΩΚΕΑΝΙΑΣ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 3, 1ος ΟΡΟΦΟΣ

210/368-2004



ΣΑΡΑΝΤΗ ΜΑΡΙΑ, ΠΥΒ΄

Α11 Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΗΣ ΕΞΩΤΕΡ.ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ & ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (ΚΕΠΠΑ)

Ακαδημίας 1, 6ος

210 3681781



ΜΑΚΡΗΣ ΑΡΓΥΡΙΟΣ, ΠΥΒ΄

Β' ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

Ζαλοκώστα 10, 5ος όροφος

+30 210 368 2907, 2903



Κωνσταντίνα Κολιού, ΠΥΑ΄

Β1 Δ/ΝΣΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ

Ζαλοκώστα 10, 5ος όροφος

210 368 2905

Β2 Δ.Ο.Σ.ΜΕ ΧΩΡΕΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗΣ,ΡΩΣΙΑ & ΛΟΙΠΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΚ,& ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΟΣΕΠ & Π.Α.Ι.

Ζαλοκώστα 10, 5ος όροφος

00 30 210 368 2947

Νίκη - Αικατερίνη ΚΟΥΤΡΑΚΟΥ ΠΥΒ΄

Β3 Δ.Ο.Σ. ΜΕ ΧΩΡΕΣ Β.ΑΦΡΙΚΗΣ,Μ.ΑΝΑΤΟΛΗΣ & ΧΩΡΕΣ ΚΟΛΠΟΥ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 10, 4ος όροφος

210 368 2916



OΡΦΑΝΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΥΒ΄ ΔΙΕΥΘΥΝTHΣ

Β4 Δ.Ο.Σ. ΜΕ ΧΩΡΕΣ Β. ΑΜΕΡΙΚΗΣ, ΩΚΕΑΝΙΑΣ, ΙΑΠΩΝΙΑΣ, ΕΛΒΕΤΙΑΣ, Ε.Ε. & Ε.Ο.Χ.

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 10, ΑΘΗΝΑ, 5ος ΟΡΟΦΟΣ

2103682837, 2103682904



ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΚΑΛΑΜΒΡΕΖΟΣ, ΠΥΒ΄

Β5 Δ.Ο.Σ.ΜΕ ΧΩΡΕΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ & ΝΟΤΙΑΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΥΠΟΣΑΧ.ΑΦΡΙΚΗΣ & ΑΣΙΑΣ

Ζαλοκώστα 10, 4ος όροφος

210 368 2785, 2786



ΜΑΡΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ, ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Α'

Β6 Δ/ΝΣΗ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜ.ΟΡΓΑΝ.,ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘ.,ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ & ΕΙΔΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

Ζαλοκώστα 10, 4ος

210 3682762



ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΔΗΜΑΚΗ, ΠΥΒ'

Β7 Δ/ΝΣΗ ΔΙΕΘΝΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

Ζαλοκώστα 10 - 4ος όροφος

210 368 2925, 2813

Β8 Δ/ΝΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Ζαλοκώστα 10, 5ος όροφος

0030 210 368 2761

,

Αριστοτέλης Ξενάκης - Γενικός Σύμβουλος ΟΕΥ Β'

Β8-Τμήμα Ι Συνήγορου Αγοράς

Ζαλοκώστα 10

0030 210 368 2760, 2801

Β8-Τμήμα ΙΙ Διοργάνωσης Επιχειρηματικών Αποστολών

Ζαλοκώστα 10

0030 210 368 2766

Β8-Τμήμα ΙΙΙ Εκπαίδευσης και επιμόρφωσης

Ζαλοκώστα 10

0030 210 368 2767

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΥΔΑΣ)

Ακαδημίας 3, 8ος όροφος

2103682252



Γενικός Διευθυντής ΥΔΑΣ, κ. Νικόλαος Βαμβουνάκης, Πρέσβυς ε.τ.

ΥΔΑΣ-1 ΕΠΕΙΓΟΥΣΑΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ & ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ

Ακαδημίας 3, ΤΚ 10671, 8ος όροφος (Γραφεία 813 & 814)

210 3682101



ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΣΠΒ΄

ΥΔΑΣ-2 ΒΟΗΘΕΙΑΣ, ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ, ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Ζαλοκώστα 10, 7ος όροφος

210 3683502, 210 3682232

Ελένη Νικολαΐδου, Εμπειρογνώμων Σύμβουλος Α΄

ΥΔΑΣ-3 ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ

Ακαδημίας 3, 8ος όροφος, Γραφεία 819-820-821, 10671, Αθήνα

Γεώργιος Μπακατσιάνος, ΕΜΠΠΣΑ΄ - Διευθυντής

ΥΔΑΣ-4 ΜΚΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 3, 8ος όροφος

2103682143



ΒΛΙΩΡΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ Α'

ΥΔΑΣ-5 ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Ακαδημίας 3, 8ος όροφος

2103682136

Kαρυκοπούλου Χρυσούλα, Πληρεξούσιος Υπουργός Α΄

ΥΔΑΣ-6 ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 10, 10671, ΑΘΗΝΑ



ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ - ΑΝΤΙΓΟΝ Η ΜΑΡΙΟΛΗ ΓΡΑΜΜ. ΟΕΥ Α΄

Γ΄ ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

ΒΑΣ. ΣΟΦΙΑΣ 1, 6ος ΟΡΟΦΟΣ, ΤΚ 10671 ΑΘΗΝΑ

210-3684513 210-3684514



ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ - ΤΖΙΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Γ1 Δ/ΝΣΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

ΒΑΣΙΛΙΣΣΗΣ ΣΟΦΙΑΣ 1, 7ος ΟΡΟΦΟΣ

210-3684509



ΕΥΘΥΜΙΟΣ ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ, ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Β΄

Γ2 Δ/ΝΣΗ ΕΥΡΩΠ.ΕΝΟΠΟΙΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜ.& ΝΟΜΙΣΜ.ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

ΒΑΣ.ΣΟΦΙΑΣ 1, 6ος ΟΡΟΦΟΣ

00302103684090 00302103684069



ΡΟΥΣΟΣ ΚΟΥΝΔΟΥΡΟΣ, ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Β΄

Γ3 Δ/ΝΣΗ ΕΣΩΤ.ΑΓΟΡΑΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΣ & ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ

ΒΑΣ. ΣΟΦΙΑΣ 1, 6ος ΟΡΟΦΟΣ

210-368 4511



ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΠΥΒ'

Γ4 Δ/ΝΣΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ-ΕΣΩΤ.ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ-SCHENGEN

ΒΑΣΙΛΙΣΣΗΣ ΣΟΦΙΑΣ 1 , 3ος ΟΡΟΦΟΣ

2103684515



ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΕΠΑΣ, ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Β΄

ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ

Βασ. Σοφίας 1, 7ος όροφος

210 3684171, 210 3684505



ΛΙΑΝΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ, Σ.Π.Α'

Δ΄ ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΡΓΑΝ.& ΔΙΕΘΝ.ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ & ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 2, 2ος όροφος

210-3681359, 210-3681779

Δ1 Δ/ΝΣΗ ΟΗΕ & ΔΙΕΘΝΩΝ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ & ΔΙΑΣΚΕΨΕΩΝ

Ακαδημίας 3, 4ος όροφος

210-368.2540, 210-368.2250



Δημήτριος Χρονόπουλος, Πληρεξούσιος Υπουργός Α΄

Δ2 Δ/ΝΣΗ Β/ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥ(ΝΑΤΟ) & ΔΥΤΙΚΟ-ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ (ΔΕΕ)

Ζαλοκώστα 2, 3ος όροφος

210-3681891, 210-3681478



ΑΛΕΞΙΟΣ ΖΑΝΝΟΣ, ΠΥ Β΄

Δ3 Δ/ΝΣΗ ΟΡΓΑΝ.ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ & ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (ΟΑΣΕ) & ΣτΕ

Ακαδημίας 3 καθώς & δυο γραφεία Ζαλοκώστα 10 4ος όροφος

2103682843, 2103682842



ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΠΥΑ'

Δ4 Δ/ΝΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ, ΜΕΙΟΝΟΤ., ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ & ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ

Aκαδημίας 3, 4ος όροφος

210 3682102



ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΑΛΑΘΙΑΝΑΚΗ, ΠΥΑ΄

Δ5 Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 1, 7ος ΟΡΟΦΟΣ

210 3683230



ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ, ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Α'

Ε΄ ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ & ΠΡΟΞΕΝΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 3, 5ΟΣ ΟΡΟΦΟΣ

368 2580

Ε1 ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ

Ακαδημίας 3, 5ος όροφος

210 - 368 2200



ΔΗΜΗΤΡΗΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗΣ, ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Α

Ε2 Δ/ΝΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ & ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ

Ακαδημίας 3, 5ος Όροφος

0030 210 368 2311



Ηλιάδης Ηλίας, Πληρεξούσιος Υπουργός Α΄

Ε3 Δ/ΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ

Ακαδημίας 3, 6ος όροφος

210- 3682631



Κατράνης Αλέξανδρος - Π.Υ. A', Διευθυντής

Ε4 Δ/ΝΣΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΟΣ & ΔΙΕΘΝΩΝ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

Ζαλοκώστα 3, 3ος όροφος

0030 210 368 3332



Ανθούλα Μπαλάνου, ΣΠΑ΄

ΣΤ΄ ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΔΙΟΙΚ.ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ & ΟΙΚΟΝ.ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 1, 3ΟΣ ΟΡΟΦΟΣ

210 3681711



ΓΑΡΙΛΙΔΗΣ Νικόλαος, ΠΥΑ'

ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ (ΑΚΟΛΟΥΘΟΙ)

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 1, ΗΜΙΟΡΟΦΟΣ

2103681730, 2103681259, 2103681350



ΓΑΪΤΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΑΚΛ

ΣΤ1 Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ & ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 1, 2ΟΣ ΟΡΟΦΟΣ

2103681603 2103681402



ΣΚΟΛΑΡΙΚΟΥ ΧΑΡΟΥΛΑ ΠΥΒ

ΣΤ2 Δ/ΝΣΗ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ, ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Ακαδημίας 1, 1ος όροφος & Ζαλοκώστα 3 2ος όροφος

210 3683381 & 2103681700



ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΟΓΟΡΙΤΗΣ, ΠΥΒ'

ΣΤ2 Τμ.Ι (Ανάπτ.& Υποστ.Μηχ.Εφαρμογών)

Ζαλοκώστα 3, 2ος ΟΡΟΦΟΣ

210 368 3304



ΔΟΓΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ, Γ ΠΕ ΕΠΙΚ. & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΣΤ2 Τμ.ΙΙ (Λειτουργία & Εκμετάλλευση Εξοπλισμού)

Ζαλοκώστα 2, 2ος ΟΡΟΦΟΣ

210 368 3421



ΚΑΚΑΒΙΑΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ , B ΠΕ ΕΠΙΚ. & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΣΤ2 Τμ.ΙΙΙ (Διαβιβάσεων & Επικοινωνιών)

Ζαλοκώστα 2, 2ος ΟΡΟΦΟΣ

210 3683430



ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, B TΕ ΕΠΙΚ. & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΣΤ3 Δ/ΝΣΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗΣ & ΔΙΠΛ.ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ

Ακαδημίας 3, 3ος όροφος .

210 3682150, 210 3682177



ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΑΜΑΝΗΣ, ΠΛ. ΥΠΟΥΡΓΟΣ Β'

ΣΤ4 Δ/ΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 1

210 3683200

ΒΑΣΙΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΣΤ4 Τμήμα Ι (Προϋπολογισμός)

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 1, ΟΡΟΦΟΣ 4ος

210 3683180



ΤΣΕΡΕΝΤΖΟΥΛΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΣΤ4 Τμήμα ΙΙ (Μισθολόγιο)

Ζαλοκώστα 1, όροφοι :5ος & 6ος

210-3683311



ΘΕΟΦΑΝΗΣ ΜΑΡΚΟΥ

ΣΤ4 Τμήμα ΙΙΙ (Υπ.Μετακινήσεις-Οικοσκ.-Διπλ.Ταχυδρομεία)

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 1, 1oς & 4ος όροφος



ΤΟΥΜΑΝΙΔΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ

ΣΤ5 Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ & ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 1, 3ος

0030210 3683371



ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ ΡΙΤΣΩΝΗ-ΣΑΡΡΗ

ΣΤ5 Τμήμα Ι (Προμήθειες Κεντρικής Υπηρεσίας)

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 1, 2ος & 3ος

210 3683158

ΤΣΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Β ΠΕ ΠΤ.ΔΙΟΙΚ.

ΣΤ5 Τμήμα ΙΙ (Προμήθειες-Λειτουργικά Αρχών Εξωτερικού)

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 1, 3ος

0030210 3683154

ΠΑΙΖΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΠΕ ΠΤ. ΔΙΟΙΚ. Β

ΣΤ5 Τμήμα ΙΙΙ (Απόρρητες Δαπάνες-Ομογενειακά-Εισφορές-Δαπάνες Ξενίας)

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 1, 3ος

0030210 368 3156

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΤΖΑΛΛΑ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Αρίωνος 10, ΤΚ 10554 Αθήνα.

+30210.32.85.731 +30210.32.85.723 , +30210.32.85.747, +302103285712, +30210.32.85.764,



Αναστασία Σπέντζα, Π.Ε. Πτυχ. Διοικ. Β'

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 3 2ος ΟΡΟΦΟΣ

210 3682510



ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΕΓΛΙΤΗΣ, ΣΠΑ

ΜΟΝΑΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΡΙΣΕΩΝ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 2 (2ος όροφος), 10671 ΑΘΗΝΑ

210 368 1444, 210 368 1351



ΜΑΝΤΖΙΛΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ A΄

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Ζαλοκώστα 10, 10671 Αθήνα, 6ος Όροφος

210 368 2933 / 34



ΚΑΡΚΑΜΠΑΣΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ, ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Α΄

ΕΙΔΙΚΗ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 10, 6ος ΟΡΟΦΟΣ

00302103683633, 00302103683757

ΜΑΡΙΑ ΤΕΛΑΛΙΑΝ, ΕΙΔΙΚΟΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

ΕΝΥ Τμήμα Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 10, 6ος ΟΡΟΦΟΣ

00302103683757, 00302103683633

ΖΗΝΟΒΙΑ-ΧΑΪΔΩ ΣΤΑΥΡΙΔΗ, ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ Α'

ΕΝΥ Τμήμα Ευρωπαϊκού Κοινοτικού Δικαίου

ΒΑΣ. ΣΟΦΙΑΣ 1, 10671, ΑΘΗΝΑ, 4ος ΟΡΟΦΟΣ

+30 210-3684005

Παναγιώτης Μυλωνόπουλος Νομικός Σύμβουλος Α΄

ΕΝΥ Γραφείο Διεθνών Συμβάσεων

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 10, 6ος ΟΡΟΦΟΣ

00302103683927

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ & ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑΣ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 2 , 2ος ΟΡΟΦΟΣ

210-3681921, 210-3681922



ΚΟΥΤΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ Α΄

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 3, 1ΟΣ ΟΡΟΦΟΣ

210 368 3351



ΦΩΤΕΙΝΗ ΤΟΜΑΗ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΕΜΠ.ΠΡΕΣΒ.ΣΥΜΒ.Α

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΘΙΜΟΤΥΠΙΑΣ

ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ 3, T.K. 10671, ΗΜΙΟΡΟΦΟΣ & 1ος ΟΡΟΦΟΣ

210.368.3100, 210.368.3350



ΖΕΒΕΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΠΥΒ'

ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

ZΑΛΟΚΩΣΤΑ 3

0030 210 368 3197

ΚΕΠ ΑΠΟΔΗΜΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΠΕΞ

ΑΡΙΩΝΟΣ 10 (ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΤΙΡΙΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗΣ) -ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ

210-3285755/3285756/3285757



ΛΑΜΠΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟς, ΠΕ ΠΤΥΧ.ΔΙΟΙΚ. Ε΄

ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

Ακαδημίας 3, 8ος όροφος

210 368 2541



ΧΑΡΙΤΑΚΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ Νομικός Σύμβουλος του Κράτους

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 3, 7ος ΟΡΟΦΟΣ

210-3682417



ΑΓΛΑΙΑ ΣΤΡΟΥΓΚΗ ΠΕ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΟΥ (ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ)

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΔΙΟΙΚΗΤΗΡΙΟ, 54123 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

2310 270092, 2310 244849



ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΙΚΕΛΙΔΗΣ, ΣΠΑ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ & ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ Β.ΕΛΛΑΔΟΣ

Διοικητήριο, oδός Αγ.Δημητρίου, 541 23, Θεσσαλονίκη (Γραφείο 113-114)

(2310) 379495, 379367



ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΥΤΣΗΣ, ΣΥΜΒ. ΟΕΥ Β΄

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΞΑΝΘΗΣ

Ορφέως 24, Τ.Θ. 249 Ξάνθη 67100

25410-83560-63



ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΦΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΠΑ'

ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΞΑΝΘΗΣ

Διοικητήριο-3ος όροφος Τ.Θ. 249, Ξάνθη 67100

25410-23667, 24409

ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

Διοικητήριο-4ος όροφος Τ.Θ. 206, Κομοτηνή 69100

25310-35787, 22726.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

Μαζαράκη 28, 1ος όροφος, Αλεξ/πολη 68100

25510-26058

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ

Καρυές Αγίου Όρους

23770-23314, 23770-23230



Αρίστος Κασμίρογλου.