Monday, 23 July 2018
greek english french
Home arrow The Ministry arrow Leadership arrow The Deputy Ministers arrow Deputy Minister Ioannis Amanatidis

Deputy Minister Ioannis Amanatidis

The Deputy Foreign MinisterIoannis Amanatidis was born on 2 June 1961, in Kilkis, to parents who were educators. Until 1978, he lived in Terpni, Serres. He is married to Stamatia Moustaka, a teacher, and has two children.

He completed his studies in the Petroleum Chemical Department of T.E.I. Kavalas in 1981 and graduated from the Teachers΄ Training College of Thessaloniki in 1985. Starting in 1985, he worked as a teacher in schools in Kalamaria.

Since 1996, he has been a member of the Teachers΄ Association in Kalamaria, Secretary of the Primary School Teachers΄ Association in Thessaloniki, a member of the Executive Committee of E.D.O.TH./N.T. A.D.E.D.Y. and a representative at the General Assemblies of E.D.O.TH and A.D.E.D.Y. He has always been active in the movements and initiatives of primary school associations.

He was elected MP for the first time in the national elections of 17 June 2012, on the Syriza ticket, in the 1st Electoral District of Thessaloniki, while in the 25 January 2015 election he garnered the most votes among Syriza candidates in his district.

He chaired the Parliamentary Special Permanent Committee on Greeks Abroad and was a member of Syriza’s EKKEs on Education and Foreign Affairs, a member of the Parliamentary Standing Committee on Educational Affairs, and a member of the Special Permanent Committee on Research and Technology, and he headed Syriza’s Parliamentary Group on Religions.

Until July 2016, he held the position of Secretary General of the Interparliamentary Assembly on Orthodoxy, a global organization aimed at encouraging contacts between parliamentary, political, church, academic and spiritual figures and institutions in order to develop Orthodox cultural heritage and contribute to the global dialogue on human rights and the peaceful coexistence of peoples.

On 1 July 2015 he was give the portfolio of deputy minister of Foreign Affairs, a position he has kept following the September 2015 elections and to date, responsible for:
- the joint administrative division of Religious and Cultural Diplomacy of the Ministry of Foreign Affairs and the services its supervises
- the Directorate for Human Rights, Minorities, Refugees and Migrants
- the Directorate for Environmental Protection
- the Directorate for Educational and Cultural Affairs
- the Directorate for Religious and Ecclesiastical Affairs
- the Directorate for Administrative and Judicial Affairs
- the Directorate for Olympiad and International Athletic Relations
- promotion and cultivation of Philhellenism
- the Translation Service

He is also the Foreign Ministry’s Special Representative for climate change and monitors issues related to climate change and associated policies and actions under the Ministry’s purview.

Last Updated Tuesday, 15 May 2018
Top