Πέμπτη, 23 Μαΐου 2019
greek turkish
Σισμανόγλειο Μέγαρο
Αρχική arrow Σισμανόγλειο Μέγαρο arrow Εκδηλώσεις arrow Παγκόσμια ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Παγκόσμια ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Τετάρτη, 13 Μάρτιος 2019

Η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα μνήμης του Διονυσίου Σολωμού, καθιερώθηκε από το 2017 ως Παγκόσμια ημέρα Ελληνικής Γλώσσας. Ο εορτασμός της, επιδιώκει να αναδείξει τον θεμελιώδη ρόλο που διαδραμάτισε η ελληνική γλώσσα ανά τους αιώνες, ως αυτός αποδεικνύεται από την ιστορικότητα και τη διαχρονικότητά της. Πρόκειται για μια γλώσσα που μιλιέται αδιάλειπτα εδώ και 40 αιώνες, γράφεται με την ίδια γραφή και το ίδιο αλφάβητο επί 28 αιώνες και γράφεται με την ίδια ορθογραφία επί 24 αιώνες.

Στο πλαίσιο αυτό το Γενικό Προξενείο της Ελλάδας στην Κωνσταντινούπολη και το Γραφείο Συντονιστή Εκπαίδευσης, διοργάνωσε εκδήλωση την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας την 7η Μαρτίου 2019 και ώρα 19:00 , στο Σισμανόγλειο Μέγαρο, όπου βραβεύτηκαν οι νικητές του προκηρυχθέντος διαγωνισμού δημιουργικής γραφής καθώς και παραγωγής σύντομου βίντεο υπό τον τίτλο « Η Ελλάδα μέσα από τα μάτια σου»

Οι νικητές είναι οι εξής:

Μαθητικός διαγωνισμός δημιουργητικής  γραφής με θέμα « Η Ελλάδα μέσα από τα μάτια σου»

1. Νικητής 1ου βραβείου: Φίλιππος Μήτσας, 12η τάξη Λυκείου Ίμβρου.

2. Νικητής 2ου βραβείου: Ανδρέας Σκαρλάτος, 5η τάξη Ζωγραφείου Γυμνασίου- Λυκείου

3. Νικητές 3ου βραβείου: Ισοβάθμησαν η Ελένη Μπαρντακτζή, 11η τάξη Πατριαρχικής Μεγάλης του Γένους Σχολής και η Κλάρα Ντιρίλ, από την 6η τάξη Ζαππείου

Μπορείτε να διαβάσετε τα νικητήρια κείμενα εδώ.

Μαθητικός διαγωνισμός παραγωγής σύντομου βίντεο με θέμα « Η Ελλάδα μέσα από τα μάτια σου»

1. Νικητές 1ου βραβείου: 9η τάξη Ζαππείου: Αλέξανδρος Γεωργιάδης, Πέτρος Χαβούτσογλου, Σωτηρία Γιλμάζ, Βικτωρία Μορφιάδου.

2. Νικητής 2ου βραβείου: Δανιήλ Γιαμάνογλου, 11η τάξης Πατριαρχικής Μεγάλης του Γένους Σχολής

3. Νικητής 3ου βραβείου: Φιλήμονας Φραγγατζής, 5η τάξη Γυμνασίου Λυκείου Ίμβρου

Διαγωνισμός παραγωγής σύντομου βίντεο ενηλίκων με θέμα « Η Ελλάδα μέσα από τα μάτια σου»

1. Νικητης 1ου βραβείου:  Mr. Αksel Keribar

2. Νικητής 2ου βραβείου:  Mr Deniz Mert İçöz

3. Νικητής 3ου βραβείου: Ms Dilek Kubra

Μπορείτε να δείτε τα νικητήρια βίντεο εδώ